Veel partijen werken hard aan betere zorg door databeschikbaarheid. Dat is mooi en noodzakelijk. Het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS) doet daarom ook een stap naar voren. We werken samen aan een complexe transitie. Door de vele ontwikkelingen ontstaat er in het zorgveld soms onzekerheid, bijvoorbeeld nu de Europese verordening EHDS gevolgen heeft voor de Wegiz.
Samen bouwen we aan de digitale zorg van morgen
Bianca Rouwenhorst (VWS) legt in deze video uit hoe de Wegiz en de EHDS hierbij helpen en roept alle betrokkenen op om actief mee te werken aan een toekomstbestendige zorginfrastructuur.

Spreker: Bianca Rouwenhorst, directeur Directie Informatiebeleid / CIO, ministerie VWS.
♪ OPZWEPENDE MUZIEK ♪
[Logo Rijksoverheid. Ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport. Samen bouwen aan de digitale zorg van morgen.]
BIANCA: Veel partijen werken samen met elkaar aan betere zorg door databeschikbaarheid mogelijk te maken. Deze complexe opgave doen we samen. We werken daaraan keihard. Maar ik merk ook dat er onzekerheid is. Soms wat onzekerheid over hoe de European Health Data Space, deze Europese verordening, zich verhoudt tot de ontwikkelingen en de transformatie die we nu aan het doen zijn. Daarom wil ik graag duidelijkheid geven.
Door de komst van de EHDS zijn we bezig om te kijken hoe we daar in Nederland ons nationaal beleid op kunnen aansluiten. Sinds vorig jaar vinden er verschillende impactanalyses plaats. En zodra we de uitkomst van deze impactanalyses hebben, zullen we u daarover informeren.
Maar laat me benadrukken: De doelen die we met de Wegiz nastreven zijn onverminderd belangrijk. Zo gaan dus ook de implementatietrajecten, zoals medicatieoverdracht, e-overdracht en 'Met spoed beschikbaar 2.0' gewoon door.
Zo is daar bijvoorbeeld de BgZ. Die is voorbereidend op de European Patient Summary. Maar het draagt ook direct bij aan onze nationale doelen. En daarmee voldoen we dus aan onze eigen doelen en de European Health Data Space. En zo gaan we met alle gegevensuitwisselingen om.
Daarom roep ik iedereen, maar ook met name de leveranciers, op om mee te blijven werken in deze ontwikkelingen. Zorg dat we de implementatieprogramma's verder brengen. Dit draagt bij aan onze nationale doelen. En dit draagt ook bij aan de aansluiting naar de European Health Data Space. Dit is het moment om de basis te leggen voor onze nationale infrastructuur die wij zo hard nodig hebben om databeschikbaarheid verder te brengen, om de eerste stappen daartoe ook daadwerkelijk werkend te zien en daarmee een directe bijdrage te leveren aan onze zorg.
Dus kom op. Call-to-action voor iedereen. Voor VWS, het zorgveld en ICT-leveranciers.
♪ OPZWEPENDE MUZIEK ♪
[Logo Rijksoverheid. Ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport. Meer weten? Www.datavoorgezondheid.nl.]
Afstemming op Europese verplichtingen
De komst van de EHDS verplicht Nederland om nationale wetgeving en instrumenten daarop af te stemmen. Om dat mogelijk te maken vinden sinds vorig jaar verschillende impactanalyses plaats. De besluitvorming die daarop in fases volgt heeft impact op de tijdslijnen van de Wegiz. Daardoor kunnen we op dit moment nog niet exact aangeven wanneer de Wegiz-gegevensuitwisselingen bij wet verplicht zullen worden. Zodra we meer weten, zullen we de informatie uiteraard delen.
Doelen van de Wegiz blijven belangrijk
We willen benadrukken dat de doelen van de Wegiz onverminderd blijven staan. De implementatietrajecten voor gegevensuitwisselingen zoals Medicatieoverdracht, eOverdracht en Met Spoed Beschikbaar 2.0 lopen gewoon door.
De uitgangspunten van de Wegiz blijven dus van belang. De European Patient Summary, een Europese, generieke en cross-sectorale gegevensset met essentiële patiëntinformatie, wordt vanuit de EHDS verplicht. De onderdelen van de Wegiz vormen daarop een verplichte nationale aanvulling. Dat doen we door de bepalingen en doelstellingen van de Wegiz te incorporeren in de nieuwe EHDS-implementatiewetgeving, waarmee de EHDS in Nederlandse wetgeving wordt uitgewerkt. Zo blijft bij de implementatie van de EHDS de focus behouden op onze nationale doelstellingen: het verlichten van administratieve lasten en het verbeteren van de kwaliteit in de zorg.
VWS ondersteunt een soepele transitie
VWS coördineert de nationale en Europese realisatie van de Wegiz en de EHDS. We streven daarbij naar heldere communicatie en ondersteuning richting leveranciers en zorgaanbieders, en zijn transparant over voortgang, kaders en vervolgstappen. Daarnaast werken we actief aan het minimaliseren van verschillen tussen nationale en Europese eisen en de impact daarvan.
Samenwerking met leveranciers en zorgaanbieders
Succes is alleen mogelijk met goede samenwerking tussen overheid, leveranciers en zorgaanbieders. We roepen leveranciers daarom op om in programma’s als eOverdracht, Medicatieoverdracht en Met Spoed Beschikbaar 2.0 te blijven bouwen aan een toekomstbestendige infrastructuur. Blijf doorgaan met het ontwikkelen van de Wegiz-gegevensuitwisselingen en wacht niet tot de wettelijke verplichting. Ontwikkel met het oog op hergebruik binnen zowel de Wegiz als de EHDS en bereid u zo gefaseerd voor op de cross-sectorale verplichtingen, zowel Europees als nationaal.
De beweging mag niet stoppen
De transitie naar gegevensuitwisseling en databeschikbaarheid is in volle gang. Leveranciers zijn nu hard nodig om de basis te leggen voor veilige en betrouwbare gegevensuitwisseling. Alleen samen kunnen we bouwen aan de digitale zorginfrastructuur van morgen – ter verbetering van de zorg voor de patiënt én ter verlichting van de administratieve lasten voor de zorgverlener.